Genel

26) Dünya Günü İçin İpuçları 22 Nisan 2023: En Güzel Sloganlar

 • Eylül 14, 2023
 • 5 min read
26) Dünya Günü İçin İpuçları 22 Nisan 2023: En Güzel Sloganlar

Dünya Günü İçin İpuçları 22 Nisan 2023: En Güzel Sloganlar

 

Dünya günü için ipuçları
Dünya günü için ipuçları

Dünya Günü 2023 ipuçlarıyla ilgili ayrıntılarımız var. Dünya Günü nedir ve Dünya Günü Sloganları burada detaylı olarak anlatılmaktadır.

 

Dünya Günü 2023 İpuçları, Google Zirvede. Herkes büyük bir merakla Dünya Günü’ne dair ipuçları arıyor. Her yıl 22 Nisan Dünya Günüdür. Bu özel gün ilk kez 1969 yılında San Francisco’daki UNESCO Ulusal Dünya Konferansı’nda kutlandı. İlk öncüsü John McConnell’dı. Dünya Günü’ne özel detaylar şöyle:

 • Dünya Günü’nün amacı dünyamızı güzelleştirmek, doğayı korumak ve güzelliğini kutlamaktır.
  Bu fikir ilk olarak 1969’da John McConnell tarafından önerildi.
 • John McConnell, gece ve gündüzün eşit olduğu Dünya Günü kutlamalarının tarihi olarak 21 Mart’ı önerdi.

John McConnell 21 Mart’ı tavsiye etse de Wisconsin Senatörleri Gaylord Nelson ve Dennis Hayes ilk Dünya Günü kutlamasını 22 Nisan 1970’te düzenlediler ve bugün de devam ediyor. 1970 yılındaki ilk Dünya Günü kutlamasına 20 milyon kişi katıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasası da bu özel günde yayınlanarak hayata geçirilerek çevre sorunlarına büyük dikkat çekildi.

Dünya günü nedir?

 

İnsanlar sıklıkla Dünya Günü nedir ve neden kutlanır gibi sorular soruyorlar. Dünya Günü her yıl özel bir gün olan 22 Nisan’da kutlanmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi günümüzde anlam ve önemi dünyayı ve dünyamızın kaynaklarını korumaktır. 22 Nisan, dünya çapında suyun ve temiz havanın korunmasına yönelik yasaların çıkarılması için özel bir gün.

Dünya Günü fikri ilk olarak 1969 yılında John McConnell tarafından ortaya atıldı ve 21 Mart olarak belirlendi. Ancak 1970 yılında Wisconsin Senatörleri Gaylord Nelson ve Denis Hayes, 22 Nisan’da 20 milyon kişinin katılımıyla bayramı kutladılar. O zamandan beri bu gün her yıl 22 Nisan’da kutlanıyor.

Dünya günü sloganı

 

22 Nisan Dünya Günü’nde özel organizasyonlar, atölye çalışmaları, konferanslar ve yürüyüşler yer alacak. Her yıl dünyanın dört bir yanında düzenlenen bu organizasyonlara katılımcılar yeni sloganlarla dikkatleri üzerlerine çekmeye özen gösteriyor. Günlük kullanım için önerilen Dünya Günü sloganları aşağıdaki gibidir:

 • Dünyamızı korumak herkesin sorumluluğundadır! Rengi, dili, dini ne olursa olsun bu dünya hepimizindir!
 • Gelin dünyayı birlikte koruyalım, yeşili sevelim!
 • Dünyayı kirletmeyelim, geleceğimize sahip çıkalım!
 • Dünyanın doğal kaynaklarını israf etmeyelim, dünyamızı yok etmeyelim!
 • Dünyamızı, ormanlarımızı, öz kaynaklarımızı birlikte koruyalım!
 • Dünya Günü’nde bu ve benzeri özel sloganlar atılıyor. Kutlama sloganları da her ülkede farklıdır.

Dünya Günü’nde ne yapılır?

 

Sorular arasında Dünya Günü’nde neler yapılması gerektiği, birey ve grupların nelere dikkat etmesi gerektiği yer alıyor. Dünya Günü her yıl 22 Nisan’da kutlanıyor. Bu özel gün olan 22 Nisan’da kişisel veya sosyal bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Bireysel olarak yapabilecekleriniz kısaca şu şekildedir:

 • Dünya Günü’nde sokağınıza çıkıp en uygun yerlere fidan ve ağaç dikebilirsiniz.O gün çöplerinizi daha dikkatli bir şekilde atabilirsiniz. Daha az atık üreten gıdaları kullanmaya odaklanabilirsiniz.
 • Hep birlikte çevrenizdekileri bilgilendirerek farkındalık yaratmak için harekete geçebilirsiniz.
  Yediğiniz yemeklerde yerli üretim ürünleri özenle seçebilirsiniz.
 • Dünya Günü’ne özel düzenlenen eylem, yürüyüş veya toplantıları takip ederek siz de katkıda bulunabilirsiniz.
 • Bu ve benzeri etkinliklerle hem Dünya Günü’nü kutlayabilir hem de çevrenizde farkındalık yaratabilirsiniz. Dünya Günü’nün amacını çevrenizdekilerle paylaşarak onların daha düşünceli ve bilinçli hareket etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Dünya Günü Mesajı

 

Dünya Günü mesajlarıyla çevrenizdekileri bilinçlendirebilirsiniz. 22 Nisan Dünya Günü. Bu özel günde çevrenizdeki herkese Dünya Günü’nü hatırlatmak için mesaj gönderebilirsiniz. Aklınızda fikir kalmadıysa hazır Dünya Günü mesajlarını kullanabilirsiniz. Bazı basit örnekler vermemiz gerekse de;

 • Dünyamızı birlikte koruyalım. O sadece dünyamızı değil, her günü koruyabilir. Dünya Günü kutlu olsun.
 • Siyahı, beyazı, rengi, dili ne olursa olsun hepimiz bu dünyada yaşıyoruz. Dünyamızı korumak birinci görevimizdir! Dünyamızı birlikte koruyalım, Dünya Günü kutlu olsun!
 • Dünyamız hepimizin tek evi! Dünyanın seslerine, çığlıklarına kulak verelim ve onu koruyalım. Dünyamızı kirletmeden gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmayı hedefleyelim. Hepimizin Dünya Günü kutlu olsun.
 • Dünyadan başka gidecek yerimiz yok! O halde dünyamızı sevgiyle kucaklayalım, özenle koruyalım.
  Yaşanabilir bir dünya konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Günü’ne özel olarak eklediğimiz tüm bu mesajlarla çevrenize ulaşabilirsiniz.
About Author

tasadeinteres