Genel

36) Duhan Suresi İlk 8 Ayet – Türkçe Tilaveti ve Fazileti

  • Eylül 21, 2023
  • 3 min read
36) Duhan Suresi İlk 8 Ayet – Türkçe Tilaveti ve Fazileti

Duhan Suresi İlk 8 Ayet – Türkçe Tilaveti ve Fazileti

 

Duhan Suresi İlk 8 Ayet
Duhan Suresi İlk 8 Ayet
Duhan’ın ilk 8 ayetinde Kuran’ın ayetleri, müşriklerin bu duruma tepkisi ve Firavun kavminin çektiği azap anlatılmaktadır. Konusu nedeniyle bu bölüm en sık çalışılanlardan biridir.

Duhan Kur’an-ı Kerim’in İlk 8 Ayetinin Fazileti

Duhan duman demektir. Duhan Kur’an’ı, çeşitli anlatımları ve temaları nedeniyle en çok çalışılan Kur’an’lardan biridir. Duhan Kur’an-ı Kerim’in ilk 8 ayetinde meleklerin, özellikle geceleri dua eden kulların yanında olacağı bildirilmektedir. Bu sayede insanların yaptığı her şey iyi sonuçlar alacaktır. Bu faktörlerden dolayı Duhan Kur’an’ının günlük hayatta düzenli olarak okunması gereken bir Kur’an olduğu söylenebilir.
Duhan Suresi, namazın önemini gösteren surelerdendir.  Kaynaklar, her kim bu duayı okursa, onun adına bağışlanma için dua eden 70.000 meleğin bulunacağını söylüyor. Ayrıca Dulhan Kur’an’ı okumak günahların affına vesile olması açısından önemlidir. Birçok kişi, başlatılan çalışmanın iyi sonuçlar vermesini sağlamak için bu bölümü inceledi.
Bu duayı okuyan kişi hayatındaki herkes tarafından sevilip, takdir göreceğine ve saygı duyulacağına inanılır. Bu dua’yı eden insan huzura kavuşur, en zor işlerin bile kolaylıkla üstesinden gelebilir ve bu dua, kıyamet gününün korku ve dehşetinden korur.
  • İyi miyim?
  • vilkitabimubin
  • Inna Nzernahu Fe Leile Tim Mubarakdine Inna Kunna Muzirin
  • Fiha yufraku küllü bana haklı olmamı emretti
  • emram min indina inna kunna musilin
  • Allah rahmet eylesin innehu hüves semiy’ul aliym
  • haham cenneti verdi ve ma beynehüma in kuntum mukiniyn
  • La ilahe illa hüve yuhyı ve yümiyt rabbüküm ve rabbü abaikümül evveliyn

Duhan Suresi’nin ilk 8 ayeti 15 defa

Duhan Suresi’nin ilk 8 ayetinin 15 defa okunması halinde günahların affedileceği ve bunun da güzel bir hayat sürmeye yardımcı olacağı bilinmektedir. Duhan Suresi özellikle Cuma günleri okunması gereken, gündüz veya akşam okunabilen bir duadır. Öyle ki bu duayı okuyan kişi için cennette bir yapı inşa edileceğine inanılırdı. Tüm bu özelliklerinden dolayı Duhan Suresi en önemli surelerden biridir.

Duhan Suresi ne zaman okunmalı?

Duhan Suresi, özellikle Cuma günleri okunduğunda büyük sevaplar yapmanızı sağlar ancak her gün ve her saatte okunabilir.

Geceleri Duhan Suresi okunursa ne olur?

Geceleyin Duhan Suresi’ni okuyan kişinin gün doğumuna kadar melekler tarafından korunacağı ve izleneceği bilinmektedir

 

 

About Author

tasadeinteres