Genel

35) 2023 Devlet Yardımı Sanal Portal (sanal Portal.com)

 • Eylül 21, 2023
 • 3 min read
35) 2023 Devlet Yardımı Sanal Portal (sanal Portal.com)

2023 Devlet Yardımı Sanal Portal (sanal Portal.com)

 

2023 Devlet Yardımı Sanal Portal
2023 Devlet Yardımı Sanal Portal
SanalPortal Devlet yardımı konusunda detaylı bilgi. Sanal Portal Devlet Yardımı 1475 TL Yardım Başvurusu ve Sanal Portal 7200 TL Yardım Detayları.
1475 TL tutarındaki yardıma başvuruların e-Devlet sistemi kullanılarak sanal portaldan yapılması gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal ve maddi destek sağlıyor.
T.C. e-Devlet Sistemi. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, e-devlet şifrelerini PTT üzerinden alabiliyor. Uzun süredir sigortalı olmayan ve gelir düzeyi yoksulluk aylığı almaya yeterli olan vatandaşlar başvuruda bulunabiliyor.

2 milyon vatandaşa nakit desteği sağlanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından oluşturulan sosyal yardım programı kapsamında nakit desteği sağlanmaktadır. Nakit desteği, 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu (SYDV) aracılığıyla sağlanmaktadır. Ayrıca yoksulluk aylıkları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ödenmektedir. Sosyal yardım programlarına başvurular e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Destek almak isteyen vatandaşların şu adımları izlemesi gerekiyor:
 • T.C. e-Devlet Sistemi. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı sayfasına e-Devlet üzerinden erişilmesi gerekmektedir,
 • E-devlet sisteminin ana sayfasındaki arama kutusuna “sosyal destek projeleri” yazarak arama yapabilirsiniz.
 • Sosyal yardım programları farklı kategorilere ayrılmıştır. Uygun kriterleri karşılayan programlar başvuru listesi aracılığıyla belirlenmelidir.
 • Sosyal destek programları ihtiyaç sahibi ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşları kapsamaktadır.
 • Gelir düzeyleri aileye göre belirlenen yardım paketlerinde; ailenin kişi başına düşen gelirinin asgari ücretin 1/3’ü kadar olması gerekiyor.
 • Sosyal güvencesi olan ve sabit maaş alan vatandaşlara sosyal yardım programları sunmaktadır.
 • Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Sosyal yardım programına başvuru sürecinde gerekli belgelerin e-Devlet sistemine yüklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sonuçları hakkında ALO 183 sosyal destek hattından bilgi alınabilmektedir.

Yoksulluk Emeklilik Fonu Genel Müdürlüğü

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yoksulluk aylığı başvuru süreci başlatıldı. Engelli ve yetim vatandaşlara yönelik yoksulluk aylığı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Ebeveynleri ölen çocuklara verilen bir tanımadır. Ayrıca %40 ve üzeri engelli vatandaşlara aylık ödeme yapılıyor. Yoksulluk maaşı alabilmenin şartları arasında sabit bir gelirin olmaması, sosyal güvencenin olmaması ve taşınır veya taşınmaz mal sahibi olmamak yer alıyor. Engelli vatandaşların Sağlık Kurulu onaylı rapor alması gerekiyor. 2022 yılı itibarıyla yoksulluk maaşı 1.450 TL’den 2.088 TL’ye çıktı
About Author

tasadeinteres