Genel

50) Kenzül Arş Duası bir dileğin gerçekleşmesi için kaç defa okunmalıdır?

 • Ekim 3, 2023
 • 6 min read
50) Kenzül Arş Duası bir dileğin gerçekleşmesi için kaç defa okunmalıdır?

Kenzül Arş Duası bir dileğin gerçekleşmesi için kaç defa okunmalıdır?

 

Kenzül Arş Duası bir dileğin gerçekleşmesi için kaç defa okunmalıdır?
Kenzül Arş Duası bir dileğin gerçekleşmesi için kaç defa okunmalıdır?
Kenzül Arş duası hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Bir dilek için Kenzül Arş duasını ne kadar okumamız gerektiği ve Kenzül Arş duası ile kimin dileklerinin kabul edilebileceği aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Kenzül Arş Duası, Kur’an-ı Kerim’de adı geçmiyor olsa da en çok etki eden dilek dualarından biri olarak bilinmektedir. Kenzül Arş duasının Peygamber Efendimizin okuduğu dualardan biri olduğu söylenmekte ve çoğu zaman dilek duası olarak kabul edilir. Bu duayı İmam Ali’nin yazdığı tahmin edilmektedir. Bu duayı okuyanların en kısa sürede dileklerini gerçekleştireceklerine inanıyorum. Kenzül Arş Arş duasının, Kur’an-ı Kerim’de geçen tüm dualardan söz etmesi, Allah’ın kutsal isimlerini kullanması, peygamber ve meleklerin şahit olması nedeniyle oldukça etkili bir dua olduğuna inanılmaktadır.

Bir dileğin gerçekleşmesi için Kenzül Arş Duası kaç defa okunmalıdır?

Kenzül Arş duası, İslam dünyasında en çok okunan arzu dualarından biridir ve oldukça güçlü olduğu kabul edilmektedir. Bu duayı okumanın birden fazla yolu olduğuna inanılmaktadır. Belirli bir dilek için Kenzül Arş Duası’nın kaç kez okunması gerektiğini merak ediyorsanız, hangi dileklerin kaç kez okunması gerektiğine dair ortak görüşleri açıklayalım;
 • Özel hayatta mutluluğa ulaşmak için bu duanın 17 defa okunması gerektiğine inanılıyor.
 • Beslenmenin artması için 12 defa üst üste okunması gerektiğine inanılıyor. Yoksulluktan kurtulmak ve istediğiniz zenginliğe kavuşmak için sabahları okumanız tavsiye edilir.
 • Her türlü kuruntudan, iç sıkıntılardan ve psikolojik sorunlardan kurtulmak için 21 defa art arda okunması gerektiğine inanılır.
 • Herhangi bir konuda başarı sağlamak, zihinsel berraklığı sağlamak ve dayanıklılık oluşturmak için kişinin yedi kez okuması gerektiğine inanılıyor.
 • Büyük İslam alimleri bu duanın her dilek ve dua için okunabileceğini belirtmişlerdir. İnsanlar niyetiniz ne olursa olsun art arda üç kez okursanız dileğinizin gerçekleşeceğine inanırlar.

Kenzül taht duasıyla dilekleri kabul olanların

Bu duanın evrensel olarak kabul edilmesindeki en önemli husus, duayı okuyup dileklerini kabul edenlerin yorumlarıdır. Kenzül Arş duası aracılığıyla dilek alanlar, dileklerinin kısa süre içerisinde yerine getirileceğini iddia ederler. Bu duanın oldukça etkili ve güçlü bir dua olduğu ve genellikle sabah veya akşam saatlerinde okunması gerektiği söylenmektedir. Ancak günün herhangi bir saatinde bu duayı niyetle okuduğunuzda dileklerinizin kısa sürede dilediğiniz gibi gerçekleşebileceğine inanılır.
Bu duayı okuyan kişilerin yorumlarından yola çıkarak pek çok müminin bu duayı okuduktan sonra dileklerinin gerçekleştiğine şahit olduğu söyleniyor. Bu nedenle evrensel olarak her kapıyı açma arzusu duası olarak tanımlanır.

Kenzül Arş Duasının Anlamı

Kenzül Arş duasının manası bütün meleklerden, peygamberlerden ve Allah’ın yüce kudretinden söz etmektedir. Duaların Türkçe okunması, doğru anlaşılması açısından oldukça önemlidir. Bu dua Türkçe okunduğunda, bütün kötülüklerden ve kötülüklerden O’na sığınan, bütün meleklerin şahit olduğu, bütün peygamberlerin kendisine sayıldığı Allah’ın büyük ve yüce kudretine işaret ettiği görülür. bütün günahlara şahit ve tövbe edendir.

Kenzül Arş Duası (Arapça uzun dua)

Kenzül Arş duası hem uzun Arapça hem de Türkçe metinlerden okunabilmektedir. Bu duayı etkili kılmak için okumanın önerilen bir yolu şöyledir:
 • İmkanınız varsa sabah erken kalkın, vaftizinizi yapın ve adaklarınızı yapın.
 • Niyet döneminde ne istediğiniz konusunda net bilgi vermeniz faydalı olacaktır.
 • Niyet açıklandıktan sonra 7 defa Ayetel Kürsi duası okunmalıdır.
 • Daha sonra Kenzül Arş duasının Arapça ve Türkçe metinleri okunmalıdır.
Bu duayı makbul kılmak için okumanın bir diğer yolu da, namaza başlamadan önce Kur’an-ı Kerim’de “İhlas”, “Fatiha”, “Felak”, “Nas” ve “Kafirun” surelerini üçer defa okumaktır. Bu şekilde okunduğunda tüm dileklerin gerçekleşeceğine inanılır. Sabah iki rekat namaz kılınırken her rekatta Fatiha ve İhras surelerinden sonra Kenzur kül namazı okunması gerektiği söylenmektedir. Bu şekilde iki rekat namaz kıldıktan sonra duanın kendisi okunmalıdır.

Kenzül Ari Duasının Fazileti Diyanet

Diyanet, Kenzül Arş namazının faziletlerini anlatıyor. Dolayısıyla Hertz. Muhammed S.A.V. bu duanın faziletlerini şöyle açıklamaktadır:
 • Melek Cebrail’in peygamberimize ilettiği vahye göre, bu duayı okuyan kişinin yüzü kıyamet günü ayın ilk çeyreği gibi parlayacaktır. Aslında herkes o kişinin melek ya da peygamber olduğunu düşünürdü.
 • Bu duayı okuyanın kabrinin başında Cebrail ve peygamberimiz durur. Merhumun sorumlu tutulmadan ve ceza almadan cennete gidebilmesi için fren getirilir.
 • Bu duayı okuyan kişi Sırat Köprüsü’nü yıldırım hızıyla geçer.
 • Bu duayı okuyanın günahı deniz suyundan, yağmur damlalarından, taşlardan, kumdan veya yapraklardan büyük olsa bile kendisine Hac ve bin umre sevabı yazılır.
 • Korkuları için bu duayı okuyan kişi, korktuğu her şeyin çözüleceğine emin olacaktır.
 • Susayan bir kimse bu duayı okursa Allah onun susuzluğunu giderir.
 • Bu duayı okuyan kişi açsa yemek verilir, hasta ise şifa bulur, bu duayı okuduğunda Allah tarafından kendisine hem dünya hem de ahiret için dilediği şey verilir.
 • Borçlu olanlar bu kitabı okurlarsa Allah onları tüm borçlardan kurtarır.
 • Hasta olanlar bu duayı okuyup yanlarında taşırlarsa şifa bulurlar.
About Author

tasadeinteres