Genel

Gelir Yuvam 7200 TL Başvuru Formu 2023 – Sosyal Yardım Başvurusu

 • Eylül 24, 2023
 • 4 min read
Gelir Yuvam 7200 TL Başvuru Formu 2023 – Sosyal Yardım Başvurusu

Gelir Yuvam 7200 TL Başvuru Formu 2023 – Sosyal Yardım Başvurusu

Gelir Yuvam 7200 Başvuru Formu 2023"
Gelir Yuvam 7200 Başvuru Formu 2023
Gelir Yuvam Başvuru Formu Nasıl Doldurulur ve e-Devlet Üzerinden Hızlıca Gelir Yuvam Başvurusu Yapılır.
Gelir Evi Başvuru Formu, Muhtaç Vatandaşlar 2023 tarafından inceleniyor. Devletin 2022’den 2023’e kadar ihtiyaç sahibi vatandaşlara 12 aylık 7 bin 200 liralık yardım programı sağlayacağı bildirildi.
Öğrenciler, sosyal ve mali destek adına sağlanan öncelikli devlet yardımını veya SED’yi alırlar. Aile birey sayısına göre kişi başı düşen aylık gelire göre verilen SED yardımı, şu anda aylık 7 bin 200 liralık yardım sağlamaya başladı.
7.200 liralık SED yardımının her ay 450, 500 ve 600 lira olmak üzere üç farklı kademede ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi. Aylık yardım miktarları ailenin ihtiyacına göre belirlenmekte ve yukarıda açıklanan üç seviyeden birine bölünmektedir. Bir ailenin aylık alabileceği maksimum yardım miktarı aylık gelirine göre 600 TL’dir.
Haziran 2023’e kadar 7.200 TL yardımın sağlanması kesindir. Haziran 2023’ten sonra yardımların artık devam etmeyeceği söyleniyor. Süreç tamamlandıktan sonra yeni yardımın bulunup bulunmayacağı belli değil. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Haziran 2023’e kadar sürecek olan SED yardımına e-Devlet aracılığıyla erişebilecek.
Yazımızın devamında devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım sağlaması, başvuru kanalları, kimin hangi yardıma başvurabileceği gibi konuları derledik.

Gelir evine nasıl başvurulur?

Gelir konutu uygulamaları, düşük gelirli vatandaşların devlet yardımlarını araştırırken incelediği konulardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti bağlamında sosyal devlet olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara doğrudan devlet yardımı verilmektedir.
Devlet, başvuru üzerine vatandaşlara, dezavantajlı gruplardan, ekonomik gelir kaynakları açlık sınırının altında olanlara kadar çeşitli türde yardımlar sağlıyor. Yardım başvurularının tamamı e-Devlet üzerinden alınsa da bir kısmı belediyenin internet sitesi üzerinden alınmaktadır.
Ankara’da yaşayıp ihtiyacı olan vatandaşlar ALO 183 hattından veya Ankara Belediyesi’nin resmi internet sitesinden yardım başvurusunda bulunabiliyor. E-devlet yardım başvuruları için tek kaynak olmasa da başvurulması en kolay ve tercih edilen kaynaktır.

Gelir Konutu Yardımları

Gelir yuvam yardımları özel ve devlet yardımları arasında değerlendirilen ve incelenen yardımlardan biridir. Devlet yardımından yararlanmak için doğrudan başvuruda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden alınan başvuruların sonuçlanması tahminen 15 iş günü sürebilmektedir. başvurabileceğiniz çeşitli devlet yardımları;
 • sosyal ve mali destek,
 • süt yardımı,
 • Sosyal Yardım Dairesi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı,
 • pandemik sosyal destek,
 • ALO 183 desteği,
 • doğum yardımı,
 • Hazine Hane Yardımı,
 • Irksan Doğurganlık Yardımı,
 • Irksan Evlenme Yardımı,
 • Sosyal güvenlik kurumlarına eğitim ve öğretim yardımı,
 • Vakıf Kişisel Yardım Genel Müdürlüğü.
Devlet destekleri farklı alanlardaki ihtiyaçlara göre değişmektedir. Hem belediye hem de eyalet hükümetleri, öğrencilere yönelik eğitim desteğinden bebek sütü ihtiyaçları için süt desteğine her türlü yardımlar sağlamaktadır.
E-Devlet aracılığıyla yapılacak yardım başvurularının bir kısmı belediyenin kendi sayfasından da alınabilmektedir. Şehrinizin resmi web sitesini kontrol ederek de yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

7.200 Türk Lirası yardıma nasıl başvurulur?

7.200 TL tutarındaki yardıma e-Devlet üzerinden SED ön başvurusu yaparak başvurabilirsiniz. Başvurunun değerlendirilip kabul edilmesinin ardından aylık destek ödemeleri başlayacaktır.

Gelir evine nasıl başvurulur?

Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlar, farklı nitelikli ihtiyaçları olan kişilere sağlanmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz alanda e-Devlet üzerinden yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.
About Author

tasadeinteres