Genel

Delalamın ne anlama geliyor? – Kürtçe kullanılan sözcükler

  • Eylül 24, 2023
  • 3 min read
Delalamın ne anlama geliyor? – Kürtçe kullanılan sözcükler

Delalamın ne anlama geliyor? – Kürtçe kullanılan sözcükler

 

Delalamın ne anlama geliyor?
Delalamın ne anlama geliyor?
Delalamın anlamı sorusunun cevabı “canım”dır. Bu kelime Kürtçe olup aşıklar arasında yaygın bir ifadedir. Bu durumda sözlük anlamı “kıymetli” olsa da aslında “canım, aşkım” anlamına geliyor. Kürtçe‘de çok sık duyulan bir kelimedir ve şarkılardan günlük hayata kadar her yerde sıklıkla duyulur.

Kürtçe’de ”Güzelim” ne anlama geliyor?

Kürtçe’de “Güzellim ne demektir?” sorusu için “bedeviya min” ifadesi kullanılıyor. Bu ifade daha çok aşıklar arasında kullanılır. Kişinin güzel olduğunu göstermek için değil, sahiplenici olmak ve karşıdaki kişiye karşı hisleri ifade etmek için kullanılır.

Gelin Türkçedeki anlamına daha yakından bakalım

Şimdi anlamına bir bakalım, Türkçe anlamı “kıymetli, sevgili”. Aşıklar arasında hitap şekli olarak kullanılır. Genellikle erkeklerin kadınlarla konuşurken kullandığı bir ifadedir.Günlük kullanımda kadınlar erkeklere karşı pek kullanmazlar.

Rındamın ne anlama geliyor?

Kürtçe’de “güzelim” anlamına gelen Rındamın ne anlama geliyor? Rınd Kürtçe’de “güzel” anlamına geliyor. Kelimeden sonra gelen ifade ise iyelik ekidir. Bu durumda sevgilinin sevdiği kişiye karşı kullandığı bir sözdür. Aynı adı taşıyan geleneksel bir Kürt halk şarkısı da vardır.

DELALE Türkçe ne anlama geliyor?

Delale Türkçe ne demek? “Güzel, değerli, hoş” anlamına gelir. Kelime Kürtçe’de “delal” ismi olarak kullanıldığında “cellat” anlamına gelir ama burada cellat genel olarak mecazdır, sadakatsiz bir sevgiliyi ifade etmek için kullanılır.

DELAL Kürtçe ne anlama geliyor?

Delal Kürtçe’de “Güzel, hoş, sevimli, nazik” anlamına geliyor. Kürtçe isimler arasında genellikle erkek çocukları için kullanılmaktadır. İsim olarak kullanıldığında “cellat” anlamına da gelir.

Ez Delalim ne anlama geliyor?

Ez delalım Türkçe ne demek: “Aşkım, aşkım”. “ez” Kürtçe’de “ben” anlamına geliyor. Hadi daha yakından bakalım. Sevgilim, aşkım anlamına gelir. Bu durumda anlamı pekiştirmek için “ezelim” ifadesi kullanılır.

Hebunami’nin anlamı nedir?

“Hebunam”ın ne anlama geldiği sorusuna insanlar farklı açıklamalar getiriyor. Kürtçe hebunam kelimesi “efendim, hazinem, varlığım” anlamına gelir. Aşıklar arasında söylenirse “canım” anlamına gelir. Ayrıca günlük kullanımda bir şeyin sahipliğini belirtmek için de kullanılır.
About Author

tasadeinteres