Genel

21) Katarin nedir? Neye iyi gelir? (Katarin ilacı boğaz ağrısına iyi gelir mi?)

 • Eylül 30, 2023
 • 4 min read
21) Katarin nedir? Neye iyi gelir? (Katarin ilacı boğaz ağrısına iyi gelir mi?)

Katarin nedir? Neye iyi gelir? (Katarin ilacı boğaz ağrısına iyi gelir mi?)

 

Katarin nedir? Neye iyi gelir?
Katarin nedir? Neye iyi gelir?

Katarin hangi sağlık sorununa iyi gelir detaylı bilgi veriyoruz. Katarin boğaz ağrısını sorununu çözebilir mi? Katarin’in nasıl kullanılacağı ve yan etkilerinin detayları aşağıdaki gibidir.

Katarin ilacı üst solunum yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için kullanılıyor. Ayrıca Katarin ilacı alerjik hastalıkların semptomlarını hafifletmek için kullanılıyor. Katarinin iyi geldiği sağlık problemleri;

 • Acıyı hafifletebilir.
 • Üst solunum yollarını rahatlatır.
 • Öksürüğü giderir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Boğaz ağrısını hafifletebilir.
 • Ateş düşürücüdür.
 • Burun akıntısı ve nefes darlığıı önlemeye yardımcı olur.

Katarin ilacı bir antibiyotik değildir. Ağrı kesici kategorisinde aktif olarak kullanılan yerli bir ilaçtır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Katarin ilacı hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Nezle kullanımı, yan etkileri ve ilaç hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

 

KATARİN İLAÇ FİYAT
KATARIN 120 MG + 50 MG +1 MG/5 ML 82 TL
KATARIN 250 MG/100 MG/2 36 TL
KATARIN FORTE 650 MG/200 46 TL

 

Katarin boğaz ağrısına iyi gelir mi? Katarin üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir mi?

Evet. Katarin boğaz ağrılarına iyi gelir. Boğaz şişliğini azaltmada ve öksürüğü gidermede etkilidir. Katarin, farklı aktif maddeler içeren bir kombinasyon ilacıdır. Ağrıyı dindirmesi ve ateşi hafifletmesinin yanında balgam söktürücü ve öksürük bitirici faydaları da bulunmaktadır.

Katarin nasıl kullanılır ve yan etkileri

Katarin ilacı, klorfeniramin maleat + oksolamin sitrat + parasetamol aktif bileşenlerini içerir. Katarin’i kullanmak için tabletlerin doğrudan yutulması gerekir. Kırmayın veya çiğneyin.

Katarin ilacı aç karnına alınmalıdır. İlacın emilimini yavaşlatabileceğinden tok karnına alınması tavsiye edilmez. Her gün ne kadar dozaj kullanılması gerektiği doktorunuz tarafından belirlenir.

Çoğu ilaç gibi Katarin de kullandıktan sonra veya kullanırken bazı yan etkilere neden olabilir. Katarin’in, ilacın içerdiği aktif maddelerden kaynaklanan başlıca yan etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı,
 • Uyumakta zorluk,
 • Ağız kuruluğu hissi,
 • Sindirim problemleri,
 • Kabızlık.

Katarin ağrının giderilmesine yardımcı olabilir mi?

Evet. Nezle ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak da kullanılır. Katarin, öksürük tedavisinde tercih edilen ilaçtır. Ağrıyı etkili bir şekilde dindirebilir ve boğazda sık görülen öksürüğü hafifletebilir. Katarin ilacı hastalara doktorlarının önerdiği şekilde verilir.

Katarin, boğaz ağrısını hafifletmek, ağrıyı hafifletmek ve grip benzeri durumlarda yüksek ateşi azaltmak için kullanılan bir kombinasyon ilaçtır.

Katarin Fiyatı: Katarin’i reçetesiz satın alabilir miyim?

2023 yılı itibariyle Katarin fiyatı 35 TL’dir. İlaç hastalara uzman doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Katarin reçeteniz varsa SGK desteğiyle eczanelerden satın alabilirsiniz.

KATARİN FİYAT
Katarin 30 Kapsül 35 TL

 

Katarin Hapı ne işe yarar?

Katarin hapları, üst solunum yolu enfeksiyonlarını ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlardır.

Katarin günde kaç kez alınmalıdır?

12 ve 12 yaşından büyük çocuklarda tavsiye edilen kullanım 6-7 saat arayla günde 2 defadır. Yaşlılar (yetişkinler) için kullanım şekli 5 ila 6 saat süreyle kullanılmasıdır.

About Author

tasadeinteres