Genel

30) Kullanıcı tarafından yapılan diğer aramalar aç/kapat

 • Ekim 2, 2023
 • 4 min read
30) Kullanıcı tarafından yapılan diğer aramalar aç/kapat

Kullanıcı tarafından yapılan diğer aramalar aç/kapat

Kullanıcı tarafından yapılan diğer aramalar
Kullanıcı tarafından yapılan diğer aramalar

 

Kullanıcının aramaları iyi sonuçlar verse de bunları kapatmak isteyebilirsiniz. Yapılan diğer aramalar İşte nasıl açılıp kapatılacağına dair detaylar.

Kullanıcıların Google’da yaptığı diğer aramalarda da benzer sorular görüldü. Bazen Google’da araştırma yaparken kullanılan anahtar kelimeler sonuç getirmeyebilir. Bu noktada kullanıcının yaptığı diğer aramalar karşınıza çıkacaktır.

Kullanıcıların gerçekleştirdiği diğer aramalar da benzer sorgulardır. Sorgunuza benzer, sık aranan aramaları sıklıkla görürsünüz. Google, arama deneyiminizi geliştirmek için ek aramalar sunar.

Kullanıcı tarafından gerçekleştirilen diğer aramaları kapatın

Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen diğer aramalar, en çok yapılan aramalar ve trend olan aramalardır. Bu aramalar sayfanın alt kısmındadır. Kullanıcıların gerçekleştirdiği diğer aramaları görmek istemiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Kullanıcının Android cihazında yaptığı diğer aramaları kademeli olarak kapatın;

 • Tarayıcınızı açın.
 • Arama bölümüne gidin.
 • Arama kısmına tıkladığınızda önerilerin altında olan “İlgi alanlarınızı keşfedin” ibaresine tıklayın.
 • Aşağıdaki kalan seçeneklerden başka bir seçeneğe tıklayın.
 • Profiliniz ve arama geçmişiniz gibi ayrıntılar görüntülenecektir. Listedeki bir ayar seçeneğini tıklayın.
 • Genel ayarlara gidin.
 • “Trendli aramaları otomatik doldur” seçeneği etkinse bu seçeneği kapatın.
 • İşlem tamamlanacak.

Google Chrome kullananlar için aynı işlemi bilgisayarınızdaki tarayıcıda da yapabilirsiniz. Benzer şekilde, Arama bölümüne girdikten sonra sayfanın alt kısmındaki Ayarlar seçeneğine tıklayıp ardından en çok arananları gösterme seçeneğine tıklayarak en çok yapılan aramaları kapatabilirsiniz.

Google arama önerilerini açın

Google arama önerilerini açmak, trend olan aramaları etkinleştirme işlemidir. Trend aramayı aktif hale getirmek için ayarlar bölümünden arama ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Arama önerileri Google’da arama yapmayı daha kolay ve hızlı hale getirir. Google Arama Önerileri, kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan benzer sorguları arama bölümünde öneri olarak görmenize olanak tanır. Arama sekmesinin altında bir seçenek olarak görünür ve tıklanabilir.

Popüler aramalar nasıl açılır?

Popüler aramalar Google Chrome ayarlarında mevcuttur. Özel olarak kapatmak için gerekli adımları attıysanız tekrar adım atmanız gerekir. Trend aramayı kapattıysanız Google Trend aramayı açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Bir Google Chrome sekmesi açın.
 • Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın.
 • Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Arama ayarlarını seçin.
 • Arama Ayarları’nda Trend Olan Arama Otomatik Tamamlama’yı tıklayın.
 • Bir trend araması açılacaktır.

Google arama geçmişini kaydetmemeli

Google’ın geçmişte arattığınız şeyleri kaydetmesini istemezseniz onu Gizli modda aratabilirsiniz. Normal modda kullandığınızda Google arattığınız her şeyi kaydeder. Tarayıcı geçmişinizi geçmiş ayarlarından temizleyebilirsiniz.

Eğer Google’ın gelecekteki aramalarınızı geçmişinize kaydetmesini istemiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Google özel araması yapmaktır. Özel aramalar için Google Chrome sayfasının sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayarak gizli sekmeyi açmanız gerekmektedir.

Kullanıcı tarafından gerçekleştirilen diğer aramalar ne anlama geliyor?

Kullanıcının gerçekleştirdiği diğer aramalar, gerçekleştirilen sorguyla birlikte sıklıkla gerçekleştirilen aramalardır. Daha iyi sonuçlar alabilmeniz için benzer sorgular görünecektir.

Google ile ilgili arama ne anlama geliyor?

Google ile ilgili aramalar, yapılan sorgulara benzer sorgular gösterir. Sorgunuzu birleştiren başka bir arama, ilgili aramalar bölümünde görünecektir.

About Author

tasadeinteres